Wielka siła w małych celach- dlaczego powinnaś zastosować zasadę jednego procenta już dziś?

00:38:00 6 Comments A+ a-

W małych celach drzemie olbrzymia siła. Codziennie zrób jedną rzecz, która przybliży cię do zrealizowania twojego celu. Metoda małych kroków bardzo szybko stanie się naszym najlepszym nawykiem. Możemy ją z powodzeniem stosować w życiu zawodowym oraz prywatnym.

"Jaki sobie wybierzemy cel- to nie ma większego znaczenia, ważniejsze jest, by zależało nam na wniesieniu do naszego życia (lub życia innej osoby) małej, pozytywnej zmiany, której wartość będzie wynosić jeden procent."
Tom O' Neil

Planowanie jest podstawą
Chaotyczne myśli, które krążą w naszej głowie każdego dnia, nie pomagają nam w osiąganiu sukcesów, czy to na polu zawodowym, czy osobistym. Cele, które żyją tylko w naszej wyobraźni, rzadko kiedy mają szansę na realizację. Zacznij je spisywać i dokładnie planować. Z biegiem czasu nanoś poprawki, skreślaj zrealizowane zadania, dopisuj nowe cele- niech ta lista stanie się ważną częścią twojego życia.

Wielkie cele przytłaczają
Dlaczego tak często się poddajemy? Może nasze cele są zbyt duże? Może chcemy zbyt wiele na raz? Regularne planowanie zadań nauczy nas nie tylko systematyczności- pokaże również, ile jesteśmy w stanie udźwignąć na naszych barkach. Jeśli na zrealizowanie naszego marzenia damy sobie zbyt mało czasu, a kolejne punkty staną się niemożliwe do wypełnienia, bardzo szybko się zniechęcimy.

"Drobne, szybko dokonujące się zmiany= duże, długofalowe zmiany".
Chris Knox, ekspert biznesowy i strategiczny

Siła drobnych celów
Małe cele są łatwo osiągalne. Dzięki nim bardzo szybko dowiemy się, jak smakuje sukces. Jeśli uda nam się zrealizować jakiś cel, poczujemy ogromną satysfakcję. To da nam motywację i energię do dalszych zmian.
Kiedy odhaczymy z naszej listy pierwszy punkt, wiemy, że jesteśmy bliżej naszego głównego celu. Kolejne "ptaszki" na naszej liście tylko utwierdzą nas w przekonaniu, że jesteśmy na dobrej drodze. Małe cele nadają sensu tym wielkim zmianom w naszym życiu.
Pozwalają również dużo lepiej skupić się na osiągnięciu głównego celu.

Aktualna sytuacja życiowa
Zanim wprowadzimy metodę małych celów do naszego życia, zastanówmy się nad naszą aktualną sytuacją. Sporządźmy rachunek sumienia. Co w moim życiu jest najważniejsze? W których obszarach radzę sobie dobrze, a w których gorzej? Jak kontroluję swoje życie? Tylko szczere odpowiedzi na te pytania pozwolą nam ustalić, na jakim etapie życia jesteśmy. Dopóki tego nie ustalimy, nie uda nam się wprowadzić pożądanych zmian.

"Jeśli chodzi o małe cele, przyjemnie jest wiedzieć, że pierwszy taki cel podjęty na próbę to naprawdę prosta sprawa. To może być, na przykład zebranie płyt DVD i zwrócenie ich do wypożyczalni, aby uniknąć ponoszenia dalszych kosztów za zwłokę. "
Tom O' Neil

Wszystkie cytaty pochodzą z książki "Siła małych celów", której autorem jest Tom O' Neil.
Od kilku tygodni ta pozycja jest przeze mnie wałkowana i towarzyszy mi od rana do wieczora. To moja pierwsza w życiu przygoda z książką motywacyjną. Kiedyś tego typu poradniki omijałam szerokim łukiem- dzisiaj wiem, że był to błąd. Jeśli zainteresował Was mój tekst, napisany na podstawie "Siły małych celów", to polecam lekturę całej książki :)                     fot. dlalejdis.pl

6 komentarze

Write komentarze
Aurinko
AUTHOR
1 grudnia 2015 02:38 delete

Ja zawsze miałam problem z wyznaczaniem sobie "zbyt dużo na raz". Zmądrzałam i idzie znacznie lepiej. :)

Reply
avatar
1 grudnia 2015 03:09 delete

Dokładnie! Ja jestem na etapie wdrażania w życie planów. I już za pierwszym podejściem za dużo zaplanowałam- teraz robię korektę ;)

Reply
avatar
1 grudnia 2015 09:34 delete

Ja chyba nie potrafię inaczej jak "wszystko albo nic". Będę musiała to przemyśleć i może mieć od siebie wymagać, może spróbować inaczej? Książkę na pewno kiedyś dorwę, chociaż też raczej takie pozycje omijam, ale skoro polecasz :D

Reply
avatar
Mam Szkraba
AUTHOR
1 grudnia 2015 10:54 delete

Ja mam niestety słomiany zapał, ale chciałabym to zmienić. Interesujący wpis, książka też wydaje się być ciekawa. Zapisuję sobie więc pierwszy cel: Przeczytać tę książkę :)

Reply
avatar
2 grudnia 2015 02:31 delete

Nic na siłę, nie każda metoda jest dla nas odpowiednia. Warto spróbować i się przekonać, co jest dla nas najlepsze :)

Reply
avatar
2 grudnia 2015 02:33 delete

Ja też cierpię na słomiany zapał ;) Dlatego mi ta metoda przypadła do gustu- pomalutku, małymi kroczkami, inaczej się szybko zniechęcam, kiedy coś mi nie wychodzi.

Reply
avatar